Wywiad z prezesem Orła Grzegorzem Bieniaszem

"Chcemy mieć mocną drużynę i budować przeworskiego Orła, by drużyna miała charakter i swój styl"

1. Sezon 2016/17 dobiegł końca, Orzeł planu nie wykonał. Co poszło nie tak?

Celem klubu było utrzymanie w gronie czwartoligowców i fakty są takie że założonego planu nie udało się wykonać. Wprawdzie zgodnie z regulaminem rozgrywek wyprzedziliśmy 4 zespoły co dawałoby utrzymanie, jednak słaba postawa Cosmosu Nowotaniec i jego spadek pociąga za sobą jeszcze dodatkową drużynę z IV ligi.
Zabrakło nam trzech punktów, do ostatniej kolejki wszystko było na styku. Liga była bardzo wyrównana stąd nie było meczy ważnych i mniej ważnych.
Uważam że, ligę przegraliśmy na własnym boisku, gdzie to w rundzie wiosennej pogubiliśmy ważne punkty z drużynami z dołu tabeli.

2. Debiut w IV lidze w roli trenera seniorów do udanych trener Zielenkiewicz nie zaliczy, jakie będą dalsze losy trenera w Orle?

Mimo dużego zaangażowania i włożonego trudu jak wiemy nie udało się nam osiągnąć założonego celu. Trzeba też pamiętać, że cały ten sezon był dużym wyzwaniem dla nas wszystkich w klubie i, że trzeba było w krótkim czasie budować zespół. Trudno mówić o błędach, fakt jest taki że trenera bronią wyniki a w naszej sytuacji tego wyniku nie osiągnęliśmy. Zarząd klubu dokonał podsumowania rundy która pod względem sportowym nie może być oceniona na plus.W imieniu Zarządu dziękuję trenerowi Danielowi Zielenkiewiczowi za roczną pracę w klubie włożony trud i zaangażowanie. Nowym szkoleniowcem Orła został człowiek ze środowiska przeworskiego Arkadiusz Kiszka.

3. Co Ty jako prezes klubu zrobiłbyś inaczej jak byś mógł cofnąć czas?

Patrząc z dystansu, zabrakło nam dwóch graczy na ważnych pozycjach. Warto wspomnieć o sytuacji organizacyjnej, wyszliśmy na prostą, bo klub był w trudnym położeniu jeśli chodzi o finanse. To też zdecydowało, iż nie zrealizowaliśmy wszystkich założeń transferowych a wiadomo, że w zimowym okienku o zawodników nie jest łatwo.

4. Orzeł przeplatał mecze udane z kiepskimi występami jak sądzisz co było tego przyczyną?

Też nas zastanawiała ta tendencja, dwa mecze wygrane, dwa mecze przegrane. Z silniejszymi rywalami większa mobilizacja, graliśmy jak równy z równym i punktowaliśmy a ze słabszymi zaliczaliśmy wpadki i z drużynami które były w zasięgu graliśmy jak inna drużyna. Nie wiem do końca z czego wynikała taka sytuacja bo już w styczniu mieliśmy określony cel i wiedzieliśmy doskonale o co gramy.
Dodatkowo trapiły nas też kontuzje ważnych zawodników z linii defensywnej co z kolei powodowało, że w zbyt łatwy sposób traciliśmy bramki.

5. Zaangażowanie niektórych zawodników czasem dawało dużo do myślenia, jakie ruchy kadrowe szykują się w klubie?

Frekwencja na zajęciach treningowych większości zawodników była na dobrym poziomie, nie chcę tutaj zagłębiać się w szczegóły. Jeśli chodzi o sprawy kadrowe to prowadzimy rozmowy i w najbliższych dniach przekażemy informacje o pierwszych ruchach w tej sprawie.

6. Które pozycje trzeba wzmocnić przed nowym sezonem, w którym na dzień dzisiejszy tak na 100% to nie wiadomo gdzie będziemy grali?

Chcemy mieć mocną drużynę i budować przeworskiego Orła, by drużyna miała charakter i swój styl, aby jeśli spełni się czarny scenariusz wrócić mocniejszym. Niezależnie od tego w której lidze będziemy występować priorytetem jest zatrzymanie trzonu drużyny. Mamy zapewnienia dotychczasowych sponsorów o dalszym wsparciu. Jeżeli chodzi o planowane wzmocnienia to rozmawiamy z zawodnikami tak do formacji defensywnych jak i ofensywnych. Natomiast zawodnicy którzy nie spełnili pokładanych oczekiwań otrzymają możliwość zmiany barw klubowych.

7. Załóżmy czarny scenariusz i spadek do okręgówki, przyjazd Orła na wiele stadionów wyzwoli w gospodarzach wielką wolę walki, czy jesteście gotowi aby się zmierzyć z drużynami walczącymi jak o życie?

Jeżeli okaże się, że będziemy występować w klasie okręgowej to już teraz doskonale zdajemy sobie sprawę, że Orzeł Przeworsk to klub którego przyjazd na stadiony klasy okręgowej wyzwoli dodatkową motywację w drużynach przeciwnych. Naszym celem jest awans, więc będziemy chcieli dysponować zawodnikami ogranymi w wyższych ligach, którym radzenie sobie z presja nie jest obce.

8. Co dalej z grupami młodzieżowymi, masz pomysł aby młodym graczom chciało się grać w Orle?

Obecnie dokonujemy przeorganizowania systemu młodzieżowego w klubie, włącznie z doborem odpowiedniej kadry szkoleniowej. Prowadzimy zaawansowane rozmowy i jesteśmy na etapie zacieśniania współpracy z klubami młodzieżowymi.
Wraz z Grupą Emigracja Orzeł Przeworsk 1945 podejmujemy wspólne inicjatywy pod kątem grup młodzieżowych w postaci zakupu nowego profesjonalnego sprzętu treningowego, umożliwiamy młodym adeptom piłki nożnej naszego klubu wyjazdy integracyjne jak ostatnio na mecz Lotto Ekstraklasy czy udział w międzynarodowym turnieju piłkarskim. W miesiącu lipcu klub organizuje na obiektach MOSiR w Przeworsku gdzie są bardzo dobre warunki treningowe bezpłatny tygodniowy obóz przygotowawczy dla juniorów.
Zapraszamy młode osoby do podjęcia treningów w klubie Orzeł Przeworsk.

9. Na koniec jakie cele przed Orłem na nowy sezon?

Tak jak wspomniałem wcześniej, niezależnie od tego w której lidze będziemy ostatecznie występować, chcemy dysponować zespołem o odpowiedniej mocy aby móc zrealizować założone cele w zależności w jakiej lidze zagramy, czyli awans do IV ligi lub górna część tabeli w IV lidze.
Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom i sponsorom którzy nas wspierają, w szczególności Burmistrzowi Miasta Przeworska Leszkowi Kisielowi i Radzie Miasta Przeworska, MOSiR w Przeworsku, firmie B&P Engineering oraz grupie Emigracja Orzeł Przeworsk 1945.

Dziękuję za rozmowę.